V barvách republiky. Unikátní běžecký závod oslaví říjnové výročí

V barvách republiky. Unikátní běžecký závod oslaví říjnové výročí

13.9.2019 Vyp Od admin

Vběhnout do druhé stovky naší země, a to doslova, to si dali za cíl organizátoři nového běžeckého projektu s názvem Sokolský běh republiky. Konat se bude každoročně na výročí založení Československa 28. října.

Přesně před sto lety, při příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky, připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci. Krátce poté, co se s jejich zcela zásadním přispěním podařilo vybojovat hranice nového státu, se rozhodli připomenout si nejvýznamnější státní svátek způsobem, který umožňoval účast co největšího počtu sokolů a sokolek z měst i z venkova. Vznikl tak tzv. rozestavný běh 28. října.

Dnes bychom ho patrně nejspíš mohli přirovnat ke štafetě s olympijskou pochodní, která se před každými hrami pořádá od roku 1936. Místo ohně ale běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu Masarykovi. Na tratích měřících celkem více než 1 700 km startujících v sedmi městech s cílem v Praze se vystřídalo přibližně 8 500 běžců.

Národní hrdost chtějí organizátoři podpořit i nyní nově vzniklým projektem. Ten se za podpory Sokola bude konat na několika místech. Již nyní je přihlášeno 10 závodů po České republice, a dokonce jeden v USA. Největším závodem bude ten v Praze, který bude mít zázemí v Tyršové domě na Malé Straně. Odtud zhruba tisícovka účastníků v národních barvách vyběhne do Petřínských sadů.

SOKOLSKÝ BĚH REPUBLIKY PRAHA


START A CÍL ZÁVODU: Hellichova ulice na Malé Straně ZÁZEMÍ ZÁVODU Tyršův dům na Malé Straně


DÉLKA TRASY: 7 km, dětské závody 0,5 a 1 km KAPACITA 1000 (7km trasa)


STARTOVNÉ: Online 600 Kč do 24. 10. 2019, na místě 800 Kč. V ceně je zahrnuta medaile a tričko.


 

SOKOLSKÝ BĚH REPUBLIKY REGIONY


START, CÍL A ZÁZEMÍ: Zajímavé trasy dle lokality, zázemí v sokolovnách


DÉLKA TRASY: 5 – 10 km + dětské závody KAPACITA 200 STARTOVNÉ 200 – 300 Kč


WEBOVÉ STRÁNKY: www.behrepubliky.cz


VYSTOUPENÍ SOKOLSKÝCH SOUBORŮ DOPROVODNÉ AKTIVITY A SOUTĚŽE KULTURNÍ PROGRAM