Členové klubu přivítali v Chebu výpravu mírové štafety

4.4
(7)

Peace Run založil atlet, filozof a umělec Sri Chinmoy (1931-2007), který službě ideálům světového míru a harmonie věnoval celý svůj život. Svou životní filozofií, dílem a neúnavným úsilím inspiroval lidi nejrůznějších národů a kultur, za což obdržel mnohá mezinárodní ocenění.

Peace Run nepropaguje ani nepodporuje žádné konkrétní náboženství nebo politický názor. Snaží se podporovat svobodu, toleranci a porozumění ve společnosti.

Když jsem začátkem léta dostal z chebského Turistického infocentra nabídku podílet se na přijetí běžecké výpravy mírové štafety v Chebu, kývli jsme s Michalem na sebe a výzvu jsme přijali. Věděli jsme, že bude pro běžce z našeho klubu Rozběhnito.cz velkou ctí se Peace Runu aktivně zúčastnit a nést pochodeň do dalších měst. Kdo jiný by se měl této pocty chopit, než jediný běžecký klub v chebském regionu, který za poslední rok semknul 60 běžců a vznikl z organizačního podhoubí velkých běžeckých akcí a regionálních nočních běhů?

Myšlenka mírového soužití a přátelství není mezi běžci cizí. Na to odkazuje historie Peace Runu, který se poprvé běžel v roce 1987. Přeneseno na náš klub jsou přátelství a porozumění těmi silami, které dovolily Rozběhnito.cz nejen vzniknout, ale také vytrvat a rozvíjet se. Důvod převzít štafetu a běžet s ní dál jsme tedy měli jasný. Pak následovaly organizační záležitosti, propagace, zajištění harmonogramu ceremoniálů a přesunů. To jsme zvládli díky skvělé spolupráci s koordinátorem a účastníkem běhu Vladimírem Lepičem a našimi členy a běžci. V sobotu 15. 8. 2020 přesně v půl druhé odpoledne jsme tak mohli na Zlaté dráze v Chebu přivítat pětadvacítku běžců z Velké Británie, Rakouska, Německa, Ruska, Ukrajiny, Slovenska, Turecka a Česka. Hořící pochodeň na atletickém stadionu převzal místostarosta Chebu Jiří Černý a od něho postupně všichni zúčastnění běžci z našeho klubu. Zatěžkávací zkouškou, jak pochodeň na následujících zhruba patnácti kilometrech nést, jsme si prošli při krátkém běhu v chebské Krajince, kde jsme našim hostům mohli představit památník básníku J. W. Goethovi, vodní dílo Skalka, lávku a vyhlídkovou věž architekta Davida Vávry nebo zlatou dráhu, které jsme jako běžci nemohli v závěru odolat. Účastníci běhu byli Chebem tak okouzleni, že projevili zájem se od oficiální trasy odklonit a podívat se na chebské náměstí. Proběhli jsme proto s mírovou pochodní část trasy blížící se Valdštejnovy desítky, pozastavili se nakrátko u chebského hradu, proběhli Kramářskou uličkou a obkroužili náměstí. Cestou ze schodů u chrámu svatého Mikuláše a Alžběty, kterou jeden z běžců přirovnal ke katedrále sv. Víta, jsme se pak už napojili na oficiální trasu mírového běhu a přes Zlatý vrch běželi po cyklostezce do Hradiště, Jindřichova, Tršnic, Nového Drahova a Soosu. Zde jsme byli přijati delegací ze zmíněné národní přírodní rezervace, která nás s odborným komentářem provedla prohlídkovým okruhem. Pro jednoho z účastníků byla návštěva Soosu návratem do dětství, kdy zde byl na výletě ve svých v sedmi letech. S dalšími běžkyněmi, které se k nám v těchto místech plánovaně přidaly, jsme pohodovým tempem a už v družných hovorech proběhli Novým Drahovem a Žírovicemi, aby nás u hudebního pavilonu pod kolonádou přivítala další delegace, nyní už ta františkolázeňská.

Účast našich běžců ve františkolázeňském cíli s obdivem komentoval Vladimír Lepič slovy, proč si říkáme B-tým. Doslova (skutečně) se několikrát hluboce sklonil před tou částí naší rozběhniťácké výpravy, která je v klubu pouhé dva tři měsíce. Vysvětlili jsme mu, že další členové reprezentují náš klub na závodech, a s trochou škodolibosti jsme podotkli, že jsme mnohem raději součástí poklidné mírové štafety. Z rozhovorů i tváří bylo více než patrné, že pro obě skupiny – Peace Runu i Rozběhnito.cz – byl společný běh s myšlenkou míru a přátelství mezi národy velkou ctí. Vyslovili jsme naději, že se za rok mírové štafety opět zúčastníme, i když třeba na jiném místě republiky.

Fotografie z přivítání běžecké výpravy mírové štafety:

autor článku: Pavel Sýkora

Ohodnoť článek 🙂

Kliknutím na palec ohodnotíš článek!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 7

No votes so far! Be the first to rate this post.